Így mérj, és válassz helyesen cipőt!
Dec 20, 2024
Ha nincs lehetőségünk felpróbálni egy cipőt, akkor bizony nincs könnyű dolgunk hogy az ideális lábbelit megtaláljuk. Szeretnénk abban segíteni, hogy átadjuk azokat a szempontokat, amelyeket célszerű figyelembe venni az ideális cipő kiválasztása során.
1. Lábforma:
A lábujjak formáját általában 4 fő kategóriába szokták csoportosítani.
- Görög típusú: Itt a második lábujj hosszabb mint a nagylábujj
- Egyiptomi típusú: Itt a nagylábujj a leghosszabb és a többi fokozatosan rövidül
- Római típusú: A nagylábujj és a többi lábujj közel azonos hosszúságú
- Kelta típusú: Ez egy viszonylag ritka lábforma. A nagylábujj hosszú, a második lábujj rövidebb, majd a harmadik lábujj ismét hosszabb lehet, és a többi fokozatosan rövidül.
A gyártók általában megadják hogy milyen lábformára készítenek cipőt, ez lehet szűkebb, szélesebb, gyártója válogatja.
Nem csak a lábujjaink formája fontos, hanem az egész lábfejünké!
2. Szélesség (méréssel):
Ebben az esetben is lehetnek különböző típusok mint például:
- Keskeny legyező alakú: Olyan lábforma, amely keskeny, de a lábujjak szélesebb ívben terülnek szét, hasonlóan egy legyezőhöz.
- Keskeny egyenes: Olyan lábforma, amely keskeny, és a lábujjak egyenes vonalban helyezkednek el.
- Széles egyenes: Olyan lábforma, amely széles, és a lábujjak egyenesen helyezkednek el, kevésbé terülnek szét.
- Széles legyező alakú: Olyan lábforma, amely széles, és a lábujjak jól szétterülnek, legyezőre emlékeztető formát alkotva.
A láb szélességét, a láb középvonalára húzott merőleges fogja megadni nekünk. Tehát amikor körberajzoltuk a lábunkat ( lentebb a lábhossznál elmondjuk hogy kell mérni), bejelöljük egy vonallal a láb középvonalát, és erre húzunk egy merőlegest. Ez a vonal fogja megadni a lábunk szélességét, amelyet vásárlásnál érdemes figyelembe venni.
3. Rüszt magasság:
Ez általában csizmáknál, belebújós cipőknél, balerináknál fontos. Itt 3 típust különböztetünk meg:
- Alacsony: Kevesebb mint 0,71
- Normál: 0,71-0,78
- Magas: Több mint 0,78
Ezt úgy kell kiszámolni, hogy a rüszt magasságának az eredményét elosztod a láb hosszával, és az itt megkapott eredményt tudod bekategorizálni a 3 típusban.
4. A láb hossza (méréssel):
A lábunk szélessége és a hossza nap folyamán nő, ahogy kapja a terhelést. Járásnál, az elrugaszkodás fázisában a láb előre tolódik, ezért szükséges hogy a cipő hossza ideális legyen a lábunkra.
A lábunk hosszát kétféle módon tudjuk megmérni:
- Körberajzolással: Fontos hogy mindenképpen mezítláb kell körberajzolni, és az is fontos, hogy ne mi rajzoljuk körbe, hanem kérjünk meg valakit, mert ahogy előre dőlünk, jobban kiegyenesednek a lábujjaink, így a mérés nem lesz teljes mértékben pontos. Tehát egy papírlapra ráállunk, egyenletesen elosztjuk a súlyunkat a lábainkon, és megkérünk valakit hogy egy ceruzával rajzolja körbe a lábunkat. A sarkunkat és a leghosszabb lábujjunkat összekötjük, ez lesz a lábunk hossza. Fontos hogy ebből az adatból le kell vonnunk 5mm-t, a ceruza vastagságát
- Könyvtechnika: Itt szintén egy lapos felületre, egy könyvre, papírra és ceruzára van szükség. Zokni nélkül mérjünk, hogy a láb természetes állapotát tudjunk megmérni. Célszerűbb inkább délután vagy este mérni, mert a nap folyamán egy kissé szétterül a lábunk. Álljunk egy egyenes falhoz és toljuk rá a sarkunkat, majd a leghosszabb ujjunkhoz helyezzük a könyv élét. Óvatosan lépj le a papírról és jelöld be ceruzával hol van a könyv éle. Mérd meg hány mm van a jelölés és a fal között. Itt is fontos hogy a ceruza vastagságát a mért eredményből le kell vonnunk, ami 5mm.
Hogyan NE mérj!
Mindenképpen mezítláb mérj főleg gyermekeknél. A másik fontos dolog, hogy soha ne talpbetétre állítva állapítsuk meg, hogy egy cipő jó lesz e nekünk vagy sem. A cipő mindig nagyobb mint a talpbetét.
Mennyivel legyen hosszabb a cipő?
Ahhoz hogy a láb izmai ideálisan működjenek a mozgás során, szükséges egy kis "többlet" a cipő hosszában, illetve azt se felejtsük el, hogy a nap folyamán terhelés hatására a lábunk hossza és szélessége változik. Nem győzzük hangsúlyozni a cipő próbálásának a fontosságát, hiszen ez a többlet függhet a cipő fazonjától, a rüszt magasságától, a lábvolumentől, tehát nagyon sok mindentől. Általános adatok adnak egy kis tájékoztatást, hogy miként válasszuk meg az ideális cipőt. Fontos, hogy mindkét lábat le kell mérni, és a hosszabbikhoz szükséges hozzáadni ezeket a "többleteket".
Zárt fűzős cipő esetén: 9-12mm-t célszerű hozzáadni
Belebújós cipők, balerina mokaszin: Amit nem lehet nagyon a lábunkra igazítani, ezért 5mm-t szoktunk javasolni, hogy ne járjon ki belőle a lábunk.
Szandál vagy nyitott orrú cipőnél: 0-5mm a javaslat, mivel előbbre csúszhat a láb, nem ütközik bele semmibe, ezért javasolt ennyi többlet.
Mennyivel legyen szélesebb a cipő?
Szélességben nagy átlagosságban 2-5 mm-el javasolt nagyobb cipőt venni, hogy a lábujjak kellemesen el tudjanak terülni a cipőben.
Fontos hogy vannak bizonyos szempontok amikor célszerű figyelembe venni abból a szempontból, hogy mennyivel legyen nagyobb a cipő.
Életkor
Gyermekeknél, amikor már elkezd járni (totyogó) max 8mm-el legyen nagyobb a cipő
3 éves korig érdemes havonta mérni mert gyorsan nő a láb, itt ajánlott a max 12mm
3 éves kor felett ugyanúgy mint a felnőtteknél. (lásd: Mennyivel legyen hosszabb a cipő)
Időseknél, célszerű figyelembe venni, hogy gyengébb az izomrendszerük, és már nem olyan az egyensúlyérzékelésük, a kor előrehaladtával lazulnak a kötőszövetek, ezért itt is max 8mm ajánlott.