Mit okoz az emelt sarok az emberi testben?
Nov 12, 2024
A sarokemelés a cipőkben:
A sarok emelés hatalmas hatással van az egész testtartásunkra, izmaink működésére és a járásmintánkra. Gondolj csak bele, ez olyan mintha egy domb oldalán állnál mindig lefelé mész róla. Megváltozik a test dőlésszöge, és a magasabb sarok miatt a test előre dőlve hogy egyensúlyban maradjon és kompenzálja a helyzetet. Hol okozhat ez problémát? A csípő, térd, medence és gerinc, sőt még a fejtartásban is gondot okozhat. Menik a boka és a láb természetes helyzete, ez az izomzat működésére is hatással van (vádli izmai, elülső lábszárizmok…). Azt fontos megjegyeznem, hogy salokemelésnél a nyomáseloszlás is csak a talpban, hiszen előre, a talppárnákra és a lábujjakra nagyobb teher nehezedik. Mindent összevetve itt is csökken a láb természetes érzékelése, felborulhat az izomegyensúly, rugalmasságvesztés következik be, amely kedvezőtlen hatással lehet az egész testre.
Sarokemelés:
A sarok emelés hatalmas hatással van az egész testtartásunkra, izmaink működésére és a járásmintánkra. Mindegy hogy magassarkú női cipőről van sző, vagy akár férfi divatcipőről, ezek a sarokemelt lábbelik nap mint nap óriási pusztítást okozhat az emberi testnek.
Ez kb olyan, mint amikor sétálsz lefelé a dombról. A sarkad emelt állapotban van, és a testsúlyod nagy része előre nehezedik. Nézzük csak meg mi is pontosan történik:
Lábfej elülső része:
Emelt saroknál a nyomáseloszlásik a talpban, így a talppárnákra és a lábujjakra nagyobb teher nehezedik. A lábközépcsontok a talppárnák és a lábujjak nem ekkora teher elviselésére lettek tervezve. Ez a túlzott terhelés okozta fájdalmat és gyulladást a metatarsalis ízületekben (metatarsalgia-ként ismerik). Ez gyakran égető, szúró fájdalommal jár leginkább járás közben.
Hogy mi történik a lábujjakkal? Az emelt sarok miatt a lábujjak helyzete is, mivel a lábfej előre folyamatosan csúszik a cipőben. Ez arra kényszeríti a lábujjakat, hogy folyamatosan hajlított helyzetben maradjanak. Ez hat a kalapácsuj kialakulásához, ahol az ujjak ízületei abnormálisan hajlanak meg, fájdalmat és deformációt okozva.
A sarokemelés következtében a plantar fascia (a talp alsó részén lévő kötőszöveti ín) folyamatos megnyúlásra és feszülésre kényszerülhet. Ez talpi bőnye gyulladáshoz ( plantar fasciitis -hez) vezethet, ami erős fájdalommal jár a lábfej íve mentén.
Az idegek is sérülhetnek illetve irritálódhatnak a túlzott terhelés miatt. Legfőképpen azok, ezek a talppárnákban találhatók. Ezt Morton-neuroma-ként ismerik. A tünetek közé tartozik a zsibbadás, éles fájdalom és égő érzés a lábujjak között.
Bokaízület:
Az emelt sarokkal rendelkező cipőknél a sarok és a nagylábujj nincsen azonos magasságban, és ez a pozíció korlátozza a boka mozgástartományát, különösen a dorsalfelxiót (amikor a lábfejet felfele hajtjuk). Egy emelt saroknál a boka mindig plantarflexióban van. Ez pozíció hosszútávon boka merevséget okozhat, és csökkenti az ízület természetes rugalmasságát, ami növeli a sérülések kockázatát. A megemelt sarok csökkenti a láb talajjal való érintkezési felületét, ami instabilitást okoz.
Vádli:
Mindannyian szeretjük az erős izmokat, a magas sarokkal rendelkező cipők miatt a vádli izmai hosszabb ideig vannak rövid vádlott helyzetben. Ez izommerevséghez vezethet, ami sajnos csökkenti a rugalmasságot, így kényelmesen lehet egy sarokem nélküli cipőben való. Hosszú távon okozhat achilles ín rövidülést, hiszen az achilles ín összeköti a vádli izmait a sarokcsonttal. Ezek a rövidülések és diszfunkciók hosszú távon fájdalmakhoz gyulladásokhoz vezethetnek, és korlátozott mozgástartomány. Ezt akkor érezzük amikor lapos talpú cipőkben, vagy mezítláb járunk.
Térdízület:
A biomechanikai változások a térdizületben is okozhatnak problémát. A cipők, amelyek megemelik a sarkat, előrefelé dőlésre késztetik a testet, amely a térdek túlfeszítéséhez és fokozott nyomáshoz vezet. Nézzük meg ez mit idézhet elő a térdizületben:
1. Megnövekedett nyomás a térdkalácsra (patella):
A testtartás változása miatt több testsúly neheződik a patellára, ami túlterhelheti a porcot és az ízületeket.
2. Térdízületi kopás:
A folyamatosan ismétlődő nagy nyomás és az aott járásminták teljesen máshogy terhelik az egész térdízületet. Mentek ezek a minták felgyorsíthatják a térdízület kopását, ami hosszútávon osteoarthritist okozhat.
Az osteoarthritis (OA) az ízületi gyulladás gyakori formája, amely az ízületek degeneratív betegségének is nevezhető. Ez az állapot az ízületeket alkotó porcok kopásával jár, ami fájdalmat okoz, merevséget és mozgástartományt okoz. Az osteoarthritis leggyakrabban a térd, a csípő, a kéz és a gerincületeit érinti, de minden más ízületben is kialakulhat.
3. Fokozott terhelés a térd ínszalagjaira és a környező struktúrára. Ennek az oka az, hogy a térd a sarok emelés miatt nagyobb hajlik járás közben, ami extra terhelést jelent.
Csípőízület:
A sarokemeléssel rendelkező cipők megváltoztatják a test természetes biomechanikáját, és jelentős diszfunkciókat okozhat a csípőízületben is. Nézzük mit is okozhat pontosan.
- Előre billentik a medencét (anterior pelvic tilt), ami a csípőízületeket rossz pozícióba helyezi, megfeszíti a csípő hajlító izmokat (ezek azok az izmok, amelyek a láb emelésében), amelyek hosszú távon csökkentik a csípő rugalmasságát és mozgástartományát. Ezek a Biomechanikai változások okozhatnak fájdalmat, vagy iliopsoas szindrómát.
- Csípőízületi kopás (osteoarthritis): A helytelen biomechnaika miatt a csípőízület nagyobb és nem megfelelő terhelésnek van kitéve, ezzel felgyorsíthatja a kopás és osteoarthritis kialakulását.
- Piriformis szindróma: A Piriformis egy kis, háromszög alakú izom, amely a kismedence mélyén található, és a combcsont külső oldalához kapcsolódik. A piriformis fontos szerepet játszik a csípőízület mozgatásában, és stabilizálásában. A piriformisz izom közel fut az ülőideghez, ami a legnagyobb ideg az emberi testben. Ha a piriformis megfeszül vagy irritálódik, nyomást gyakorolhat az ülőidegre, ami fájdalmat okoz, zsibbadást idézhet elő a csípőben és a farpofákban, sőt, még kisugározhat az alsó végtagokba is. Ezt nevezzük piriformis szindrómának.
- Alsó háti fájdalom: A csípő biomechanikai változásai vannak a gerincre, különösen a deréktájra, ami krónikus fájdalomhoz vezethet az alsó háti szakaszon.
Alsó Háti szakasz (lumbális gerinc):
Az a fránya hátfájás…
Nézzük meg közelebbről kicsit. A gerincünknek vannak természetes görbületei, melyeknek mint lengéscsillapítónak, úgy funkcionálnak. Főbb feladatai például az, hogy tompítsák a testre ható külső erőket pl járás és futás közben. Stabilitás mint feladat. Gondolj csak bele, egy ívelt struktúra jobban ellenáll a külső tényezőknek mint egy egyenes vonalú szerkezetnek. A görbületek segítségével a testtömeg egyenletes elosztásában és elnyelik a járás, futás, ugrás közben keletkező rázkódásokat. Így a gerinc és az azt körülvevő szövetek, például a porckorongok és az izmok védve vannak a túlzott terheléstől. Na de mi is történik a gerincünk természetes görbületével emelt sarokkal rendelkező cipő hosszú távú használat során?
- Fokozott ívelt szakasz: Az emelt sarkú cipők változtatnak a testtartáson, ennek hatására az alsóháti gerinc kompenzálni kezd, és fokozza a görbületet, tehát az alsó hát gyakran jobban ível mint normál esetben, ami egy túlzott görbületet hoz létre. Ez extra terhelést ró a deréktáji gerincre, ami a hát alsó szakaszán fájdalmakat okozhat. Ez a fokozott görbület extra nyomást gyakorol a lumbális csigolyákra, amely hosszú távon degeneratív elváltozásokhoz vezethet, például porckorongsérv.
- Az alsó hát izmai: A medencebillen miatt, az alsó hát izmai miatt folyamatosan megfeszül, hiszen próbálnak folyamatosan stabilizálni és fenntartani az egyensúlyt. Ez a folyamatos feszülés könnyen krónikus alsóháti fájdalomhoz vezethet. Ez a folyamatos feszülés az izmok rövidüléséhez és rugalmasságuk csökkenéséhez vezethet.
Vállöv, felső háti rész:
Arról már esett szó, hogyik test a sarok emelés hatására. Ez nem csak az alsó végtagokra van hatással, hanem a felső háti szakaszra és a vállövre is. Nézzük meg pontosan mit is értünk ez alatt.
- A magas sarok viselése miatt a test súlypontja előre tolódik, hogy valahogyan kompenzálni tudja az alsó végtagok helyzetének változását. Ennek eredményeképpen a felsőtest gyakran előre billen, létrejön az előrehelyezett fejtartás, és az beesett vállak, tehát felborul az izomegyensúly a felső háti szakaszon és a vállövben.
- Az előre helyezett fejtartás (forward head posture) és a beesett vállak izomfeszültséget hoznak létre, amely legfőképpen a trapéz izomban, és a lapocka körüli izmokban jelentkezik. Ez a feszültség a vállöv izmaiban, különösen a felső trapezius és a levator scapulae izomzatban fájdalmat, feszességet és fáradtságot okozhat.
- Felső háti szakasz fájdalma: A thorakális gerincszakasz (mellkasi) a testtartása miatt feszül, amely fokozott domborulatot (kyphosis) eredményezhet. Ez további feszüléseket okozhat a háti izmokban, növelve ezzel a fájdalmat és a merevség kockázatát.
- Tartós stressz és fájdalom: A tartósan helytelen testtartás, a háti izmoknak, a váll ízületeknek és a nyaki gerincnek a krónikus fájdalmához vezethet. Mivel a nyak és a váll izmai folyamatosan túlterhelődnek, gyakran kialakulhat fejfájás és nyakfájdalom. A folyamatos túlfesz miatt a test PH-ja folyamatosan saját irányba tolódik el, amely az egész test működésére hatással van.
Nyak és a fej:
Fárasztónak, hosszúnak és megterhelőnek érezted a napodat? Lehet hogy köze van a sarokemeléshez?
A medence előre dőlése, az alsó háti gerinc szakasz fokozott görbülete gyakran okoz előre helyezett fejtartást. Ez az előre helyezett fejtartás terhelést gyakorol a nyak izmaira és ízületeire, ami merevséghez izomfeszültséghez vezethet. Sok esetben okozhat fejfájást, és gyakran érezhetjük ilyenkor, hogy nehéz megterhelő a nap, energia hiánytól szenvedünk, fáradtabbak vagyunk, ingerültebbek és stresszesebbek. Konkrétan a vegykonyhájaik a testünknek.