Morton szindróma
Nov 25, 2024
A Morton-szindróma egy krónikus neuropátiás fájdalom, amelyet a lábközéprészi idegek (common digital plantar nerve) megvastagodása, vagy irritációja okoz általában a harmadik és negyedik lábujj közötti területen. A probléma általában a mély transzverzális metatarsalis szalag alatt lép fel, ahol az ideg ismétlődő nyomásnak van kitéve. Ez vezet az epineurális és perineurális (ideget körül vevő) szövetek megvastagodásához, valamint a környező szövetek gyulladásához. Az állapotot a hosszú távú nyomás vagy irritáció váltja ki, ami krónikus fájdalmat és diszkomfortot okozhat.
Kialakulásának okai:
- Cipőhasználat: A szűk és zárt, merev talpú, és emelt sarokkal rendelkező cipők összenyomják a lábfejet és elősegíthetik a Morton szindróma kialakulását.
- Biomechanikai rendellenességek: Lábdeformitások mint lúdtalp vagy túlzott pronáció növelhetik a nyomást az adott területen
- Krónikus gyulladás: Az ismétlődő terhelés gyulladásos folyamatokat indíthat el az érintett ideg környezetében.
Tünetek:
- Égő, szúró fájdalom a láb elülső részében, amely kisugározhat a lábujjakba.
- Érzéketlenség vagy bizsergés az érintett lábujjakban.
- Érzés, mintha egy kavics vagy gyűrődés lenne a cipőben
Kezelési lehetőségek:
- Konzervatív terápia: Kényelmesebb szélesebb cipők használata,
- Fizikoterápia: A talp izmainak erősítése és mobilizálása
- Injekcók: Kortikoszteroid vagy alkoholos injekciók az ideg gyulladásának és fájdalmának csökkentésére
- Sebészeti kezelés: Ha a konzervatív módszerek nem hatásosak, az idegsebészeti eltávolítás (neurectomia) is szóba jöhet, bár ez bizonyos esetekben tartós zsibbadáshoz vezethet.
Érdemes megemlíteni egy 2018-as metaanalízist, amely szerint a nem sebészeti kezelések szignifikáns fájdalomcsökkenést eredményeztek a legtöbb beteg esetében. (Journal of Foot and Ankle Research, 2018)
Véleményünk szerint érdemes kipróbálni olyan mezítlábas cipőket, amelyek nem nyomják össze a lábfejet, és biztosítják a láb természetes működését, emellett természetesen foglalkozni kell a talp izmainak erősítésével és mobilizációjával.
A Morton szindróma nem "csak" a fájdalom miatt problémás, hanem az egész láb biomechanikájára hatással lehet, mivel a Morton szindrómában szenvedők a fájdalom elkerülése érdekében megváltoztatják a járásmintáikat, ami további terhelést róhat a láb és a térd izületeire.
Több kutatás foglalkozott a Morton szindróma előfordulásának gyakoriságával. Egyes kutatások szerint a felnőtt lakosság közel 8%-a érintett. Az előfordulását azonban befolyásolja a nem, az életkor, és a cipőviselési szokások. A nők körében 4-6 szor gyakoribb az előfordulása mint a férfiaknál, mert ők többször viselnek szűk, magasabb sarkú cipőt, amelyek fokozott terhelést rónak a lábujjakra. Korosztály szempontjából a szindróma leggyakrabban középkorú felnőttek körében fordul elő, különösen azoknál, akiknek már lábdeformitásaik (pl. kalapácsujj, lúdtalp) vannak. A leggyakoribb előfordulás 40 és 60 év közé tehető.